نشست «مدل‌سازی فکری یا معماری اندیشه»

چهارشنبه ساعت ۱۰ تا ۱۲ در سالن نگارخانه تجسمیِ پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران، میزبان دکتر سید غلامرضا اسلامی خواهیم بود تا با موضوع «مدل‌سازی فکری یا معماری اندیشه» برای ما سخنرانی کنند.

دکتر سید غلامرضا اسلامی استادتمام و عضو هیئت‌علمی دانشکدۀ معماری دانشگاه تهران است؛ ایشان در سال ۱۳۷۷ از تز دکترای خود با موضوع «معماری با گرایش برنامه‌ریزى توسعۀ درون‌زا» از پردیس هنرهاى زیبای ادینبورو، دانشگاه هریوت‌وات، دفاع کردند. ایشان علاوه‌بر نگارش کتاب و مقاله و راهنمایی پایان‌نامه‌های فراوانی در مقطع دکتری و کارشناسی‌ارشد در بسیاری از مجامع و شوراهای مختلفِ بین‌المللی، ملی و دانشگاهی نیز فعالیت داشته‌اند؛ از جمله، عضویت در پانل تخصصی زیبایی‌شناسی در معماری و شهرسازی اسلامی، عضویت در کمیتۀ علمی همایش ملی معماری و شهرسازی ایرانی-اسلامی و ریاست انجمن علمی هنر اسلامی ایران.

در همین راستا آقای دکتر اسلامی متن زیر را به‌عنوان پیش‌درآمدی بر موضوع در اختیار ما قرار دادند:

«…به گفتۀ ویتگنشتاین، گاهی رفتار ما مانند کسی است که عرق‌ریزان برای فرار از فضایی دربسته آن را به سمت بیرون فشار می‌دهد، درصورتی‌که آن در به‌راحتی به داخل باز می‌شود. ترسیم این مدل مفهومی به درک موضعِ موضوع و توجه به شیوۀ نگاه به آن کمک شایانی می‌کند. اگر در مقابل این سؤال قرار بگیریم که فرق انسان و خرچنگ چیست به صورت طبیعی و با روش توصیفی تشابه و تضادهای شکلی و رفتاری بسیاری می‌یابیم که می‌تواند تفاوت انسان و دیگر موجودات را نیز بیان کند. درصورتی‌که بخواهیم پاسخ آن را به‌جای استفاده از روش توصیفی و تشریحی با بهره‌گیری از روش مشابه‌سازی و در نتیجه مدل‌سازی مفهومی و از طریق محدود نمودن موضوع بیان کنیم خواهیم گفت که «انسان عضلاتش بیرون و اسکلتش درون است، لیکن خرچنگ اسکلتش بیرون و عضلاتش درون است». مثال‌های بسیاری از این نمونه، به‌خصوص در حوزۀ مباحث مرتبط با علم بیونیک، در دست است که به ما کمک می‌کند تا تفاوت‌ها و شباهت‌های انسان و دیگر موجودات را کاوش نماییم. برای نمونه، علاوه‌بر اطلاعاتی که از طریق دانش جزئی‌نگر در اختیار ما قرار می گیرد، می‌توان از مدل‌های مفهومی کلی‌تری برای درک بهتر مردم از محیط پیرامون خود بهره برد…»

در ششمین سمینار از سری جدید سلسله‌نشست‌های تجارب مطالعات معماری و شهرسازی ایران، روز چهارشنبه ۱ آذرماه در سالن نگارخانۀ تجسمی پردیس هنر های زیبا پای سخنان دکتر سید غلامرضا اسلامی خواهیم نشست تا از «مدل‌سازی فکری یا معماری اندیشه» برایمان بگویند.

حضور عموم در این جلسه آزاد است.

کوبه

یک نظر